Българската икономика – напредък и рискове: Демография, популизъм...

09 Ян.
2017

САЩ е най-голямата опасност за стабилността на ЕС, смята ЕК

 

Политическата нестабилност около изборите и надигането на популистите представляват риск за българската икономика. Това прогнозира Европейската комисия в зимното си предвиждане си за развитието на икономиката в ЕС.

България беше посочена сред държави, като Холандия, Франция, Германия и Чехия, където предстоят избори с несигурен резултат и в които надигането на антиевропейски и популистки сили може да доведе до експлозия на задлъжнялостта и увеличаване на инфлацията, което да удари по средната класа.

След растежа от 3,3%, регистриран у нас през 2016 г., Европейската комисия предвижда забавяне на икономиката през следващите две години до 2,9% през тази и 2,8 на сто през 2018 г.

При липсата на достатъчно инвестиции, потребителското търсене остава основен двигател на растежа у нас. Според Брюксел то ще се запази стабилно, което заедно с увеличаването на енергийните цени, ще поведе повишаване на инфлацията, като българската икономика ще излезе от дефлацията, която я сковаваше в последно време.

Европейската комисия очаква намаляване на бюджетните резерви, които ще се стопят от 2,6% през 2016 г. до 0,8% от БВП през 2018 г., главно заради поскъпването на енергията и очакваното намаляване на приходите от туризъм.

Затова пък най-после еврофондовете за 2014-2020 г. ще стартират, което ще донесе свежи европейски пари в българската икономика.

Еврокомисията очаква подобрение и на ситуацията на трудовия пазар у нас. Предвижда се слабо забавяне на темповете на увеличаване на заетостта, което донякъде се компенсира от намаляването на безработицата, дължащо се на демографската криза. Заради застаряването на населението, безработицата ще падне от 7,7% сега до 6,8% през 2018 г.

Брюксел е оптимистично настроен и за публичната ни задлъжнялост, която ще падне до 0,5% от БВП прз 2017. ЕС разчита позитивната си прогноза на увеличаването на социалноосигурителните вноски от 1 януари, но предупреждава, че прекалено бързото нарастване на заплатите в държавния сектор и обещаните публични инвестиции, може да променят състоянието на бюджетните финанси в негативна посока. Ако рисковете, свързани с промяната на управлението не се изпълнят, дефицитът на хазната ще се запази нисък и през следващите 2 години.

В същото време Брюксел предупреждава, че предстоящите избори могат да доведат до отлагане на планирани решения, свързани с потреблението и инвестициите, които да влошат икономическите прогнози.

Недостигът на инвестиции е основен проблем и за растежа на европейската икономика като цяло, посочва Европейската комисия в зимната си прогноза. Икономиката на ЕС ще се увеличава по-бързо от планираното - с 1,8% през тази и следващата година.

2017-а е третата поредна година, в която ЕС расте, независимо от вътрешните и международни рискове, терористичните атаки и Brexit-а, посочи икономическият еврокомисар Пиер Московиси днес в Брюксел.

В момента всички европейски държави са излезли от рецесията, включително Гърция, която постига бюджетните си цели по-бързо от очакваното. Предвижда се, че в следващите две години Гърция да достигне нивата на развитие, които се прогнозират и за България. Съответно 2,7% и 3% растеж на гръцката икономика за 2017 и 2018 г е заложен в прогнозата на Еврокомисията. Бюджетът ще излезе с 2% на плюс през тази година.

Безработицата в ЕС ще продължи да спада, но до 2018 г. все още няма да е достигнала предкризисните нива. Размерът на инвестициите, които ще се влагат в европейската икономика, също няма да успеят да достигнат размерите от началото на века.

Пиер Московиси посочи като най-голям риск пред европейската икономика, несигурността, излъчвана от САЩ след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп.

Той посочи, че ако обещанията за промяна в търговската политика, се сбъднат, това ще удари сериозно европейската и световната икономика. Силният американски долар ще е предизвикателство за развиващите се икономики.

Като най-голям вътрешен риск Европейската комисия посочва неясния изход от изборите в ключови държави като Германия, Франция, Холандия, както и преговорите за излизането на Великобритания от ЕС, които се очаква да започнат идния месец.

Автор: Никола Димитров


 
evaluation.bg